CO TO JEST ?

Soła Rigpa (tyb. གསོ་ བ་ རིག་པ་), "nauka uzdrawiania" to system medyczny Tybetu i innych regionów Himalajów - w tym Bhutanu, Nepalu, Ladakhu, Sikkimu i Mongolii. Jest to jedna z najstarszych tradycji leczenia, która do dziś jest tam praktykowana. Jest wyjątkowa, ponieważ zawiera elementy pochodzące z kilku tradycyjnych, praktykowanych od wieków systemów medycznych: indyjskiego, chińskiego oraz regionów starożytnej Grecji. Medycyna tybetańska zachowuje przy tym swój wyraźny charakter himalajski, kształtowany zarówno przez buddyjską, jak prebuddyjską myśl.

Zapraszamy na kursy obejmujące naukę podstaw i terapii zewnętrznych medycyny tybetańskiej. Raz w miesiącu, w Poznaniu, lekarze, nauczyciele, terapeuci będą uczyć podstaw leczenia w tradycji pochodzącej od Jutoka.

Sowa Rigpa ma na celu zapobieganie i leczenie chorób, wydłużanie życia oraz kultywowanie szczęścia.

Medycyna Tybetańska (TMT) podchodzi do człowieka i jego chorób w sposób holistyczny, traktuje nasze ciało jako całość na wielu poziomach - fizycznym, energetycznym, mentalnym. Zawiera dogłębną wiedzę na temat anatomii, fizjologii oraz patologii, jak również skuteczne metody diagnostyczne i terapeutyczne. Ponadto, posiada kompletny system filozofii, kosmologii i anatomii subtelnej połączonej z praktykami duchowymi.

W medycynie tybetańskiej nasze zdrowie jest postrzegane jako wielopoziomowy stan równowagi – umysłu, energii i ciała. Spośród trzech aspektów energia odgrywa najważniejszą rolę , ponieważ służy jako łącznik pomiędzy ciałem i umysłem. Według medycyny tybetańskiej energia powstaje poprzez współoddziaływanie pięciu elementów.

Przestrzeń (tyb. Namkha) uznawana jest za pierwszy z elementów ponieważ pozostałe 4 nie mogą się bez niej zamanifestować. Podstawowymi właściwościami przestrzeni są pustka lub potencjał, z których wyłaniają się wszystkie zjawiska.

Element wiatru generuje ruch i tarcia przyczyniający się do wzrostu i rozwoju żywiołu ognia. Kombinacja powyższych trzech elementów: przestrzeni, wiatru i ognia wytwarza parę , która kondensuje się tworząc czwarty element: wodę. Główną funkcją wody jest płynność i integralność, natomiast ziemi, która powstaje z kombinacji wcześniejszych elementów, wytrzymałość i stabilność. Z jednego elementu powstaje kolejno następny i w ten sposób uformował się wszechświat, w tym ludzkie ciało.

Pięć żywiołów kondensuje się do trzech szczególnych właściwości, zwanych trzema energiami (ang. humors, tyb. Njepa, sansk. Dosza). Te trzy energie nazywane są Żółcią (tyb. Tripa), Flegmą (tyb. Beken) i Wiatrem (tyb. Lung); na poziomie umysłu są związane z poszczególnymi emocjami (gniew, niewiedza, pożądanie) oraz posiadają odpowiednio właściwości gorąca, zimna i neutralności. Każda z nich pełni określone funkcje w organizmie i właśnie ich równowaga zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie.

PRZYCZYNY CHORÓB


Do rozwoju choroby dochodzi, gdy chwiejna równowaga 3 energii zostaje zaburzona. Może do tego dojść pod wpływem czynników wewnętrznych, psychicznych, takich jak przeszkadzające emocje – nazywanych w medycynie tybetańskiej przyczynami pierwotnymi; bądź pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak niewłaściwe odżywianie czy styl życia.

Przyjmuje się , że pierwotną przyczyną wszystkich chorób jest ignorancja (tyb. Marigpa) czyli nieznajomość natury swojego umysłu. Jest to punkt styczny z filozofią buddyjską, która twierdzi, że to właśnie niewiedza o prawdziwej naturze umysłu jest przyczyną wszelkiego cierpienia, zarówno chorób fizycznych oraz psychicznych. Poprzez pracę z umysłem możemy osiągnąć stan stałego szczęścia oraz zdrowia.

Choć system tradycyjnej medycyny tybetańskiej jest jednym z najstarszych na świecie, jest wciąż z powodzeniem praktykowany do dziś, tak na Wschodzie, jak i w krajach zachodnich. Współczesne badania naukowe potwierdzają nadzwyczajne korzyści tej dawnej tradycji medycznej.

CELE TERAPII


Zapobieganie chorobom

Zapobieganie chorobom, właściwa dieta i zdrowy styl życia to fundamenty TMT. Większość chorób przewlekłych naszych czasów jest wynikiem zaburzeń mentalnych, nieodpowiedniej diety oraz niewłaściwego stylu życia. Cukrzyca i choroby układu sercowo-naczyniowego są tego przykładem.

Leczenie chorób

Początkowe zaburzenie równowagi na poziomie energii manifestuje się następnie na poziomie fizycznym jako choroba. Aby przywrócić straconą równowagę między energiami należy rozpoznać przyczyny choroby i dobrać odpowiednią metodę leczenia. Leczenie odbywa się poprzez stosowanie odpowiedniej diety, stylu życia oraz terapii zewnętrznych, takie jak masaż, akupunktura, bańki i leki.

DIAGNOZA W TMT


Medycyna Tybetańska obejmuje trzy podstawowe metody diagnostyczne:
Obserwacja

(tyb. Tała) – znaczy patrzeć, obserwować – to ocena kształtu i profilu budowy ciała pacjenta, cery, narządów zmysłów, ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyk wyglądu języka i moczu.

Badanie palpacyjne

(tyb. Regpa) – to dotykać – badanie pulsu i punktów wrażliwych. Badanie pulsu jest bardzo ważną metodą diagnostyczną stosowaną w większości medycyn wschodnich. Należy podkreślić, że sztuka analizy pulsu w medycynie tybetańskiej różni się od innych systemów.

Wywiad

(tyb. Driła) – to zadawanie pytań.

LECZENIE


Cztery podstawowe metody terapeutyczne w TMT to: dieta, styl zycia, leki i terapie zewnetrzne.
Dieta

Według medycyny tybetańskiej każdy człowiek powinien znać swoją konstytucję w celu doboru odpowiedniej diety niezbędnej do zachowania równowagi w organizmie.

Styl życia

Zdrowy tryb życia według medycyny tybetańskiej to nie tylko regularne ćwiczenia, ale znalezienie odpowiedniej równowagi w każdym momencie dnia oraz we wszystkich aspektach życia (przebudzenie, sen, jedzenie, ruch, seks, praca, odpoczynek). Wskazane jest znalezienie czasu na medytacje, ćwiczenia oddechowe czy jogę pozwalające zredukować stres fizyczny i mentalny, który jest przyczyną wielu chorób.

Leki

Farmakopea tybetańska ma szeroką gamę wieloskładnikowych leków ziołowych. Oprócz substancji roślinnych są używane minerały i wyjątkowe substancje pochodzenia zwierzęcego. Większość substancji terapeutycznych występuje na terenie Azji, ale istnieją minerały i zioła, które można znaleźć również w Europie. Środki lecznicze mogą być w postaci pigułek, proszków, wywarów, ekstraktów, kremów i maści. Główną charakterystyką tybetańskich leków jest ich wieloskładnikowość. Prosty preparat może zawierać 10 różnych substancji natomiast inne medykamenty mogą posiadać nawet 70 składników.
Skład leków, dobierany w oparciu o smak i właściwości substancji, ma pomóc w odzyskaniu równowagi między trzema energiami.

Terapie zewnętrzne

Masaż, akupunktura, bańki i inne.

Wszelkie Prawa zastrzeżone © Sorig Khang Poznań